Thursday, March 23, 2017

Nickelodeon Nominated For 18 Awards In The 2017 Daytime Emmy Awards

The National Academy of Television Arts & Sciences (NATAS) has announced the fantastic news that Nickelodeon, one of the world's leading recognized entertainment brands for kids and families, has been nominated for 18 awards in the 44th Annual Daytime Emmy Awards!


The nominees join Pig Goat Banana Cricket storyboard artist Phil Jacobson, who will be honored with the Outstanding Individual Achievement in Animation award for his work on the PGBC episode “Mall Ya Later”.

Congratulation's and good luck to Nickelodeon and all the staff of the excellent Nickelodeon shows nominated for 2017 Daytime Emmy Awards!

Below is a list of the nominations for the 44th Annual Daytime Emmy Awards, the 2017 Daytime Emmy Awards, featuring only the awards Nickelodeon have been nominated for, from emmyonline.com:

THE NATIONAL ACADEMY OF TELEVISION ARTS & SCIENCES ANNOUNCES NOMINATIONS FOR THE 44TH ANNUAL DAYTIME EMMY® AWARDS


Daytime Emmy Awards to be held on Sunday, April 30th

Daytime Creative Arts Emmy® Awards Gala on Friday, April 28th

New York – March 22nd, 2017 – The National Academy of Television Arts & Sciences (NATAS) today announced the nominees for the 44th Annual Daytime Emmy® Awards. The awards ceremony will be held at the Pasadena Civic Auditorium on Sunday, April 30th, 2017. The Daytime Creative Arts Emmy Awards will also be held at the Pasadena Civic Auditorium on Friday, April 28th, 2017. The 44th Annual Daytime Emmy Award Nominations were revealed today on the Emmy Award-winning show, “The Talk,” on CBS.

“The National Academy of Television Arts & Sciences is excited to be presenting the 44th Annual Daytime Emmy Awards in the historic Pasadena Civic Auditorium,” said Bob Mauro, President, NATAS. “With an outstanding roster of nominees, we are looking forward to an extraordinary celebration honoring the craft and talent that represent the best of Daytime television.”

“After receiving a record number of submissions, we are thrilled by this talented and gifted list of nominees that will be honored at this year’s Daytime Emmy Awards,” said David Michaels, SVP, Daytime Emmy Awards. “I am very excited that Michael Levitt is with us as Executive Producer, and that David Parks and I will be serving as Executive Producers as well. With the added grandeur of the Pasadena Civic Auditorium, it will be a spectacular gala that celebrates everything we love about Daytime television!”

The Daytime Emmy Awards recognize outstanding achievement in all fields of daytime television production and are presented to individuals and programs broadcast from 2:00 a.m.-6:00 p.m. during the 2016 calendar year.

The Daytime Creative Arts Emmy Awards gala, honors the more than 70 craft categories behind the many shows that grace the Daytime genre.

The 44th Annual Daytime Emmy Awards is a presentation of the National Academy of Television Arts & Sciences.

A breakdown of the awards by network, as compiled by the independent accounting firm of Lutz & Carr, LLP, follows.

Yangaroo, Inc. is the official provider of the Digital Media Distribution System Awards Management Solution (“DMDS”) for the submission, judging and voting of all programs in the 44th Annual Daytime Emmy Awards.

Press Registration forms for April 28th and April 30th events can be found on the NATAS website at http://emmyonline.com/day_44th_credentials

About The National Academy of Television Arts & Sciences
The National Academy of Television Arts & Sciences (NATAS) is a professional service organization dedicated to the advancement of the arts and sciences of television and the promotion of creative leadership for artistic, educational and technical achievements within the television industry. It recognizes excellence in television with the coveted Emmy® Award for News & Documentary, Sports, Daytime Entertainment, Daytime Creative Arts & Entertainment, Public & Community Service, and Technology & Engineering. NATAS membership consists of more than 15,000 broadcast and media professionals represented in 19 regional chapters across the country. Beyond awards, NATAS has extensive educational programs including Regional Student Television and its Student Award for Excellence for outstanding journalistic work by high school students, as well as scholarships, publications, and major activities for both industry professionals and the viewing public.

On The Web: http://emmyonline.org/
Daytime Emmys Facebook: https://www.facebook.com/DaytimeEmmyAwards
Daytime Emmys Twitter: https://twitter.com/DaytimeEmmys

[...]

Network Totals here (multiple nominations only)
(Alphabetically)

Network | Total

Nickelodeon | 18

[...]

Outstanding Pre-School Children’s Series

Bookaboo - Amazon
Executive Producers
Martyn Freeman, Blair Powers
Producers
Carla de Jong, Lucy Goodman, Catherine Stockhausen
Line Producer
Stephen Turnbull

Dino Dan: Trek's Adventures - Nickelodeon
Executive Producers
J.J. Johnson, Blair Powers
Co-Executive Producers
Matthew J.R. Bishop, Christin Simms

Mutt & Stuff - Nickelodeon
Executive Producers
Marty Krofft, Sid Krofft, Cesar Millan, Bradley Zweig
Co-Producers
Bob Aniello, Leigh Hale, Deanna Krofft Pope, Jacob Moffat
Producer
Irene Oncley

Sesame Street - HBO
Executive Producer
Carol-Lynn Parente
Senior Producer
Benjamin Lehmann
Producer
Mindy Fila
Line Producer
Stephanie Longardo
Coordinating Producer
April Coleman

Sunny Side Up - Sprout
Supervising Producer
Vinny Steves
Producers
Kristen McGregor, Ed Pokropski
Segment Producers
Kaitlin Becker, Emily Borromeo, Carly Ciarrocchi, Kimberly Diaz, Matt Fornwald, Timothy Kubart,
Scott McClennen, Jacqueline Payton

[...]

Outstanding Pre-School Children’s Animated Program

Ask the StoryBots Netflix
Executive Producers
Evan Spiridellis, Gregg Spiridellis
Supervising Producer
Meridith Stokes
Producers
Megan McShane, Monica Mitchell

Peg+Cat PBS
Executive Producers
Billy Aronson, Vince Commisso, Steven Jarosz, Kevin Morrison, Jennifer Oxley
Supervising Producers
Tanya Green, Mason Rather
Animation Producers
Brett Hall, Robert Powers
Producers
Jaclynn Demas, Steven Rebollido
Line Producers
Jennifer Bradley, Alia Nakashima

The Snowy Day Amazon
Executive Producers
Ann Austen, Laurence Fishburne, Deborah Pope, Irene Sherman, Helen Sugland, Chris White
Producers
Jamie Badminton, Tom Jordan

Tumble Leaf Amazon
Executive Producers
Kelli Bixler, Drew Hodges
Co-Executive Producers
Carin Greenberg, Alice Wilder, Ed. D.
Producers
Jodi Down, Sarah Serata

Wallykazam! Nickelodeon
Executive Producer
Adam Peltzman
Co-Executive Producers
Koyalee Chanda, Dave Palmer
Supervising Producer
Laura Barbera
Line Producers
Sara Kamen, Ian Murray

Outstanding Interactive - Enhancement to a Daytime Program or Series

Ask the StoryBots - Companion App and StoryBots Classroom - Netflix
Co-Creators / Chief Creative Officers
Evan Spiridellis Gregg Spiridellis
Director of Product Design
Mauro Gatti
Head of Marketing
Daniel Haack
Director of Production
Meridith Stokes
Product Designer
Rubens Cantuni
Educational Advisor
Nina Neulight
Art Directors
Romney Caswell, Jeff Gill, Jacob Streilein
Production Artist
Nikolas Ilic
Software Engineers
Rohit Mohan, Bradley Roush

Cyberchase: Save the Park! - PBS
Executive Producer
Sandra Sheppard
Senior Producer
Kristin DiQuollo
Associate Producer
Ana Voci

The Dr. Oz Show - SYNDICATED
VP Digital Media
Matthew Pickar
VP Operations
Christopher Carsen
Director of Social Media
John Oates
Editorial Director
Colleen Travers
General Manager
Katherine Steinburg

Nickelodeon's Ultimate Halloween Haunted House 360 Challenge - Nickelodeon
Executive Producers
Mark Feldstein, Brad Roth
CCO, Surreal
Andrew Vick
CEO, Surreal
Rick Rey
SVP Live Event TV
Jay Schmalholz
SVP, Creative Promotions
Tony Maxwell
VP, Creative Director
Erica Ottenberg
VP, Digital Events & Production
Stephanie Nachman
VP, Live Event TV
Jennifer Bryson, Will Coss
Director, Digital Content & Emerging Video
Ryan McLoughlin
Director, Special Content
Scott Davidson
Line Producer
Amy Heiss
Sr. Director, Production
Joe Pappalardo
Unit Manager
William Taylor

Odd Squad - PBS
Executive Producers
Ellen Doherty, Tim McKeon, Adam Peltzman, Blair Powers
Creative Directors
Gavin Friesen, Ronald Ruslim, Stephen J. Turnbull
Producer
Dave Peth
Performer
Anna Cathcart

Peg+Cat - PBS
Executive Producers
Billy Aronson, Jennifer Oxley
Supervising Producer
Mason Rather
Producers
Jaclynn Demas, Alia Nakashima
Web Producer
Dave Peth
Line Producer
Ellen Doherty

Outstanding Interactive – Original Daytime Content

Daily Burn 365 - dailyburn.com
Executive Producers
Carol Eng, Zack McTee, Andy Smith, Matt Stitzer, Lisa Wheeler
Producer/Host
JD Roberto
Producer
Jillian Ternosky

Design Squad PBS
Senior Executive Producer
Bill Shribman
Vice President for Children's Media and Educational Programming
Terry Fitzpatrick
Executive Producer
Marisa Wolsky
Senior Producer
Melissa Carlson
Producer
Eric Handler
Senior Developer
Kal Gieber
Associate Producers
Louise Flannery, Mia Olufemi
Designers
Stefan Mallette, Tara Taylor
Producer/Director/Camera/Editor
Geoff Adams
Segment Producer
Matt Watson
Web Developer
Alex Jones
Hosts
Nate Ball, Deysi Melgar

Invasion! - Oculus Rift, Gear VR, HTC Vive, Sony PSVR, Google Daydream
Executive Producer
Kane Lee
Producer
Maureen Fan
Director
Eric Darnell

Mission US - www.mission-us.org
Executive Producers
David Langendoen, Jill Peters, Sandra Sheppard,
Lead Content Developers
Pennee Bender, Joshua Brown, Ellen Noonan,
Producer
Michelle Chen,
Writer
Benjamin Galynker, Leah Potter

Kids Pick the President - Nickelodeon
SVP, Creative Promotions
Tony Maxwell
SVP/ Creative Director Art & Design
Michael Waldron
VP, Brand Design
Sandy Goijburg
VP, Digital Events & Production
Stephanie Nachman
VP/Creative Director
Erica Ottenberg
Writer/Producer
Kelly Reagan
Director, Digital Content & Emerging Video
Ryan McLoughlin
Director, Digital Production & Events
Michelle Cauchi
Director, Project Management
Karina Kliss
Producer, Digital Production
Joanna Rogers
Senior Designer
Josh Ortiz
Senior Director, Digital Design
Jen Scheerer
Senior Director, Production
Joe Pappalardo
Art Director
Giancarlo Barrera
Art Director, Digital
Megan Youmans
Associate Producer, Digital Events & Production
Joe Striks
Designer, Digital
Akiko Yamamoto

Outstanding Promotional Announcement – Topical

Black America Since MLK: And Still I Rise - PBS
Producer
Adrienne Imbrigiotta

David Bowie: Five Years - PBS
Creative, PBS
Antoinette Carr

Good Morning America: Mini-Michael Strahan - ABC
VP | Executive Producer | Executive Creative Director
Alan Ives, Leslie Mona-Mathus, Rodrigo Redondo, Andres Sandoval
Senior Creative Director
Andres Sandoval
Director
Randy Pyburn
Art Director
Rodrigo Redondo
Sound Designer/Audio Mixer
Leslie Mona-Mathus

Kids Choice Awards 2016 - Nickelodeon
Executive VP, Creative & Marketing
Kim Rosenblum,
Senior VP, Creative & Design
Michael Waldron
VP, Creative Director
Michael Tricario
VP, Animation Director
Kurt Hartman
VP, Strategy
Jennifer Drury
VP, Production
Jennifer Bryson
Senior Director, Project Management
Michael Tenney
Writers/Producers
Nicole Ferrara, Kyle Pitzen
Associate Producer
Larry Lowry
Line Producer
Amy Heiss
Unit Manager
Bill Taylor
Art Director
Giancarlo Barrera
Graphics Manager
Marisa Bramwell

Today Show: Halloween on TODAY - NBC
VP Marketing, NBC News Marketing
Marianne Raphael
Senior Director, Production, NBC News Marketing
Adam Kessler,
Creative Director/Director, NBC News Marketing
Jose Antonio Prat
Senior Director, Brand Marketing, NBC News Marketing
Lauren Gamsey
Senior Writer/Producer, NBC News Marketing
Carol Sullivan
Writer/Producer
s, NBC News Marketing
Jennifer Kaas, Mary Somers McDonough
Senior Manager, Production, NBC News Marketing
Liz Roth
Executive Producer
Clint Goldman
Graphic Designer, NBC News Marketing
Scott Klossner
Editor, Northen Lights
Glenn Conte
Colorist, Mr Wonderful
Chris Hengeveld
Sound Designer, Super Exploder
Ted Gannon
Line Producer, Bodega
Tom Nifenecker

Outstanding Promotional Announcement – Image

Black History Month: Timeless Heroes - Be Inspired - DisneyXD
VP, Marketing and Creative / Producer
Jill Hotchkiss
Executive Producer
Billy Hicks
CMO, Marketing and Creative
Richard Loomis
Creative Director
Vincent Aricco
Director of Production
Pearl Davenport
Director of Photography
Glen Owen
Graphics Manager
Nicole Corletto
Editor
Ronald Grubbs

Diversity Campaign - Disney Jr.
VP, Disney Jr. Marketing and Creative
Kristin Moss
Creative Director
Stephanie Long
Senior Writer/Producer
Alex Gradet
Art Director
Debra Bernard

Masterpice: Victoria - PBS
Supervising Producer, PBS
Jared Traver

Sesame Studios: Launch Campaign - YouTube.com
Supervising Producer
Kay Wilson Stallings
Producers
Brande Bytheway, Jordan Geary, Todrick Hall, Dionne Nosek, Gianna Orzo
Producers/Directors
Justin Benson, Aaron Moorhead

Kids Pick the President 2016 - Nickelodeon
SVP Creative Promotions
Tony Maxwell
SVP, Creative Director. Art & Designs
Michael Waldron
Creative Director
Erica Ottenberg
Producers
Danielle Luzzi, Kelly Reagan
Project Manager
Mike Tenney
Production Manager
Amy Cummings,
VP, Editorial, Motion GFX
Kurt Hartman
VP, Digital Events & Production
Stephanie Nachman
Senior Director, Digital Design
Jen Scheerer
Director of Production
Joe Pappalardo
Art Director
Giancarlo Barrera
Graphics Manager
Marisa Bramwell
Designer MADE by RADIO
Bobby Houlihan
Sound Design & Mix – Skinny Man
Roy Harter
Animators
Tim Lines, Kimberly Louis, Nicolas Manrique, Brendan Roche, Jeremy Sawyer,
Chris Stearns, Megan Visconti, Robert Wallace
Editors
Matthew Clements, Jason Jones

Outstanding Casting for an Animated Series or Special

Bubble Guppies - Nickelodeon
Casting By
Shiondre Austin, Michelle Levitt, Danielle Pretsfelder, Nate Rogers, Gene Vassilaros, Leslie Zaslower

Lego Star Wars: The Freemaker Adventures - DisneyXD
Casting Manager
Lindsay Halper

Lost in Oz: Extended Adventure - Amazon
Casting & Voice Direction by
Sue Blu

The Snowy Day - Amazon
Voice Casting and Dialogue Direction
Jamie Simone

Trollhunters - Netflix/Dreamworks Animation
Casting By
Mary Hidalgo, Ania O'Hare, CSA

Outstanding Individual Achievement in Animation

WINNERS

Mike Chaffe, Animator – “Becoming, Part 1”
Trollhunters, Netflix/Dreamworks Animation

Kevin Dart, Art Director - “The Wrath Of Hughes”
The Mr. Peabody & Sherman Show, Netflix/Dreamworks Animation

Phil Jacobson, Storyboard Artist – “Mall Ya Later”
Pig Goat Banana Cricket, Nickelodeon

Victor Maldonado, Character Designer - “Win, Lose Or Draal”
Trollhunters, Netflix/Dreamworks Animation

Khang Le, Art Director – “What’s The Trouble Bubble”
Little Big Awesome, Amazon

Eastwood Wong, Background Painter - “Pea Dummy/Mary Anning”
The Mr. Peabody & Sherman Show, Netflix/Dreamworks Animation

Outstanding Writing in a Preschool Animated Program

Peter Rabbit - Nickelodeon
Head Writers
Mark Huckerby, Nick Ostler

Bubble Guppies - Nickelodeon
Head Writer
Jonny Belt, Robert Scull
Writer
Lucas Mills

Octonauts - Disney Jr.
Head Writer
Stephanie Simpson
Writer
Gabe Pulliam

Justin Time GO! - Netflix
Writers
James R. Backshall, Jiro Okida, Jeff Sweeney, John Van Bruggen, Craig Young

Beat Bugs - Netflix
Writers
Joshua Mapleston, Cleon Prineas, Josh Wakely

Doc McStuffins: Toy Hospital - Disney Jr.
Creator / Executive Producer / Story Editor
Chris Nee
Co-Executive Producer / Co-Story Editor
Kent Redeker
Writers
Chelsea Beyl, Kerrie Grant

Outstanding Writing in an Animated Program

All Hail King Julien - Netflix/Dreamworks Animation
Written by
Mitch Watson
Staff Writers
Sharon Flynn, Benjamin Lapides, Elliott Owen
Story Editor
Michael Ryan

Trollhunters - Netflix/Dreamworks Animation
Writer
Marc Guggenheim

Harvey Beaks - Nickelodeon
Staff Writers
C.H. Greenblatt, Shane Houghton, Kevin A. Kramer, Amalia Levari
Story Editor
Dani Michaeli

Disney Milo Murphy's Law - Disney Channel
Writers
Jeff "Swampy" Marsh, Kyle Menke, Dan Povenmire

Lost in Oz: Extended Adventure - Amazon
Writers
Abram Makowka, Darin Mark, Jared Mark

Outstanding Directing in a Preschool Animated Program

Ask the StoryBots - Netflix
Directors
Evan Spiridellis, Jacob Streilein, Ian Worrel

Beat Bugs - Netflix
Director
Josh Wakely

Peter Rabbit - Nickelodeon
Supervising Director
David McCamley

The Snowy Day - Amazon
Directors
Jamie Badminton, Rufus Blacklock
Animation Director
Jack Tilley

Tumble Leaf - Amazon
Director
Drew Hodges

Outstanding Directing in a Children’s, Pre-School Children's or Family Viewing Program

Dino Dan: Trek's Adventures - Nickelodeon
Director
J.J. Johnson

Mutt & Stuff - Nickelodeon
Directors
Jason deVilliers, Christian Jacobs, Hugh Martin

Odd Squad - PBS
Directors
J.J. Johnson, Stephen Reynolds, Stefan Scaini, Warren P. Sonada

Sesame Street - HBO
Directors
Ken Diego, Benjamin Lehmann, Joey Mazzarino, Scott Preston,
Chuck Vinson, Matt Vogel, Nadine Zylstra

Terrific Trucks Save Christmas - Sprout
Director
Richard Rotter

Outstanding Sound Mixing – Animation

All Hail King Julien - Netflix/Dreamworks Animation
Foley Mixer
Aran Tanchum
Re-Recording Mixer
DJ Lynch
SFX Mixer
Ian Nyeste

Dragons: Race to the Edge - Netflix/Dreamworks Animation
Sound Supervisor
Otis Van Osten
Re-Recording Mixer
Carlos Sanches, CAS

Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness - Nickelodeon
Production Mixer
Roberto Dominguez Alegria, Justin Brinsfield, Matt Corey
Re-Recording Mixer
Thomas J. Maydeck, C.A.S.
SFX Mixer
Rob McIntyre

Lost in Oz: Extended Adventure - Amazon
Foley Mixer
Dicken Berglund, Tony Solis
Re-Recording Mixer
Patrick Rodman, CAS

Trollhunters - Netflix/Dreamworks Animation
Re-Recording Mixer
Carlos Sanches, CAS

Outstanding Sound Mixing - Preschool Animated Program

Ask the StoryBots - Netflix
Production Mixer
Leonardo Nasca, Jared Nugent
Re-Recording Mixer
Jeffrey Shiffman

Beat Bugs - Netflix
Sound Mixer
Brent Clark, Sam Hayward, Bob Mothersbaugh, Wes Swales

Dinotrux - Netflix/Dreamworks Animation
Sound Effects Mixer
Roberto D. Alegria, Devon G. Bowman, Alex Hall, Rob McIntyre
Re-Recording Mixer
DJ Lynch

Disney Sofia the First - Disney Jr.
Re-Recording Mixers
Timothy J. Borquez, Nicholas Gotten, III

Peter Rabbit - Nickelodeon
Sound Supervisor
Steven Maher

The Snowy Day - Amazon
TBD

Tumble Leaf - Amazon
Sound Design & Mix
John Jackson

Outstanding Sound Editing – Animation

The Adventures of Puss in Boots - Netflix/Dreamworks Animation
Dialogue Editor
Shawn Bohonos, Robbi Smith
Sound Effects Editor
Heather Olsen
Foley Editor
David Bonilla, Shaun Cunningham, Aran Tanchum
Foley Artist
John Lampinen

Dragons: Race to the Edge - Netflix/Dreamworks Animation
Sound Supervisor
Dan Smith, Otis Van Osten
Sound Editor
Josh Johnson
Dialogue Editor
Jason Oliver

Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness - Nickelodeon
Supervising Sound Editor
Gary Falcone
Music Editors
Benjamin Wynn, Jeremy Zuckerman
Sound Editor
Rob McIntyre
Dialogue Editor
Anna Adams
Sound Effects Editors
Andrew Ing, Marc Schmidt
Foley Editor
Roberto Dominguez Alegria
Foley Artist
Cynthia Merrill

Lego Star Wars: The Freemaker Adventures - DisneyXD
Sound Production
David Acord, Reda El-Kheloufi, Troels Rohde Jørgensen, Stefan
Leissner, Kåre Kabel Mai, Matthew Wood
Foley Editor
Tobias Hellkvist

Lost in Oz: Extended Adventure - Amazon
Sound Supervisor/Dialogue Producer
Eric Paulsen, Patrick Rodman, CAS, James Scullion

Outstanding Music Direction and Composition

Disney Sofia The First - Disney Jr.
Composer
Kevin Kliesch

Lego Starwars: The Freemakers Adventures - PBS
Composer
Michael Kramer

Pig Goat Banana Cricket - Nickelodeon
Music Director
David Burns
Composers
David Burns, Matt Ouimet

The Snowy Day - Amazon
Music Supervisor
Rossanna S. Wright
Music By
Kris Bowers

The Tom & Jerry Show - Cartoon Network
Composer
Vivek Maddala

###

Follow NickALive! on Twitter, Tumblr, Google+, via RSS, on Instagram, and/or Facebook for the latest Nickelodeon News and Highlights!

No comments: